Čtenářem a už taky druhákem ... 

... se v den školní poslední stal každý z nich, z prvňáků, kteří mají rok učení se za sebou a slavnostně tuhle kapitolku svého žití uzavřeli spolu se svýmí rodiči přímo v lavicích  své třídy. Něco málo jim přečetli, to aby se pochlubili přede všemi, že umí a potom si už jen převzali stužku a krásné vysvědčení. Hezké prázdniny děti.

 

Jedov

Do Jedova nebo na Jedov, jak mi říkáme, si to jezdíme užít. Rozloučit se navzájem jinak, než ve školních lavicích, rozloučit se s páťáky a uzavřít další školní rok. Letos tomu nebylo jinak a bylo to opět moc fajn. Hodně nám k tomu pomohlo krásné počasí. Sluníčko, někdy až pekelně horké, v nás vyvolalo nadcházející prázdninovou pohodu plnou her, koupání a zábavy.  

 

Když jsme táhli na Veveří ...

... ať si nám to kdo chce věří, přišli jsme si náramně na své. Byl to skvěle prožitý půlden ve zdech starobylého hradu, jehož komnaty jsme si prohlédli a potom se už věnovali středověkým dílnám, zkouškám zbroje a zbraní a zábavnému divadelnímu představení "Cirkus bude". A byl. Bylo to krásné a zábavné, stejně, jako celý pobyt tady.

 

U mistra kováře Tasovského ... 

... lze vykovat cokoliv. Hmota tvarovatelná jako těsto ti to dovolí. Ale chce to trochu umu. Vlastně to chce hodně umu. Tolik, jako ho má pan Tasovský. My jsme to měli trochu jednodušší. Nám na vykování hřebíku stačilo pořádně bušit kladivem a schopné ruce kovářů otáčely a tvarovaly, až byl hřebíček, jak má být. Potom ještě zajít do "Galerie 12" podívat se na obrázky a spoustu kovaných předmětů a hurá do města, do cukrárny, mňam. Bezva výlet. A hlavně bez deště.

 

Do plavek ... rychle do plavek a na nástup. Prosím, ale kluci ještě blbnou ve sprše. Tak nějak to probíhá každé páteční ráno po příjezdu do bazénu v Nové Vsi. Že by kluci blbnout neměli, protože výuka plavání není jen tak pro legraci a kraul a znak se naučit všichni musí, to je jasné. A to blbnutí ... vydovádět se můžou i při samotné výuce při netradičních úkolech, třeba na plovoucích deskách.

Třebíč - UNESCO Počasí nebylo sice úplně podle našich představ, ráno kolem nuly a foukal vítr, ale program, kterého jsme se v Třebíči dočkali, nám tu nepřízeň bohatě vynahradil. Bazilika svatého Prokopa by se mohla zdát jako docela nudná středověká stavba. Možná i ano. To ale nesmíte mít tak dobrého průvodce, který vám ukáže a řekne maličkosti, o kterých jste ani netušili. A to pak ten středověký kostel je moc pěkný zážitek. A programy "Jak se staví bazilika" a "Řemesla" s moc zajímavým povídáním, ukázkami a úkoly, to vše byla paráda. Starší ještě prošli Zadní synagogu a židovské obydlí, aby si udělali multikulturní představu a den poznávání Třebíče byl pryč.

Aj ta krajta Krajta černá ... tedy královská, patřící rodině Černých ... si nás docela omotala kolem prstu. Byli jsme z ní úplně paf a když se pak ona začala omotávat okolo našich rukou a hrdélek, bylo to velmi napínavé, ale zároveň příjemné. Vždyť to její tělo je pěkně hlaďoučké. Ale stisk má. Děkujeme paní Černé za naprosto skvělou interaktivní ukázku a přejeme hadičce Lucince, ať si od nás a našeho potahování hezky odpočine.

Bratři v triku ... Svorní jako bratři? Jak kdy, jak v čem. Tak třeba ... "Paní učitelko, ale vy jste nám ten úkol skutečně nezadávala." ... tam je svornost zaručena. Jinak každý trochu jiný. Ani na vzhledu trička se dlouho neshodli. Nakonec to ale klaplo a tak jsou jejich páťácké chlouby zdobeny mozkobijcem  a textem mě nedostaneš. Těch šest už s námi dlouho nepobude, rozprchnou se na druhý stupeň do jiných škol a my jim tedy popřejeme ... Nechť mozek zvítězí a do hlavy zpět se nasouká, v Březníku, Náměšti i na Zastávce ho budete ještě hodně a hodně potřebovat.

Duhová notičkaV Náměšti ve škole na Husovce to znělo hudbou. A to i našim přičiněním. Do regionální soutěže z místního kola postoupilo šest žáků ve třech kategoriích. Konkurence, dokonce i z uměleckých škol, byla velká a prosadit se tudíž nelehké. Krásná čtvrtá místa patří těm, kteří nestáli na stupních nejvyšších a my jim za reprezentaci děkujeme.   

Tak už je to na spadnutí ... splnit zadpovědně těch několik úkolů, dobře poslouchat, správně odpovídat, nebát se a jistě to vyjde. Budu prvňák už od příštího školního roku. Tohle se jim honilo hlavou, sedmi statečným skoroškolákům, kteří v sobotu přišli k zápisu do první třídy. Šestečka z nich si skutečně aktovky v září nasadí a ten jeden človíček si ještě trochu ve školce pohraje a povyroste, aby tu aktovku unesl.

Kapřík Metlík ... připlul na rtech autorského čtení spisovatele Jana Opatřila a moc nás tím svým mokrým vyprávěním potěšil. Následné povídání a diskuse o životě rybím a spisovatelském byly velmi příjemným pokračováním s věnováním a podpisy žákům, jako tou nejlepší tečkou celého dopoledne.

Žonglér Milan rád spolupracuje s publikem. "Kuchaři, jestli ten talíř rozbiješ, zaplatíš mi ho!" S tím vyrukoval na Šimona, kterému se roztřásla kolena, ale zvládl to a s talířem balancoval bez pádu. Další pomocníci přicházeli a byli vždy po zásluze odměněni zvížátky z balónků. Kouzlení, žonglování, ... zábava nebrala konce a nám tak hezky uplynul kus posledního předprázdninového, ale ještě stále školního, dne.

 

Masopust ... je důvod k bujarému veselí a ačkoliv kovboj na fotografii vypadá podezřele vážně, je to jen "poker face". Za minutu už tančil na stole a stetson vyhazoval až se stropu, stejně jako většina žáků, kteří nelenili a přišli do školy v přestrojení za kočky, piráty, Shreky, víly, čarodějky, čerty (s těmi nebyly žádné žerty), princezničky, roboty .... No bylo toho zkrátka hodně, co všechno se v ten den motalo po chodbách, tancovalo, muzicírovalo a taky se v maskách učilo.

DEŠTNÉ 2019 A tímto společným snímkem pomalu končil náš premiérový pobyt na lyžích v Deštném. Řekl bych, že nám tam bylo fajn, mnohému jsme se naučili a dost jsme si to tam užili. Je třeba dodat, že bez aktivní pomoci přítomných dospělých bychom to jen těžko zvládli tak pohodově. Patří jim za to všem velký dík. Jestli byl tenhle pobyt zde jediný nebo ho třeba hned za rok zopakujeme záleží jen na Vás. Za mě určitě ano, určitě!

foto J. Polehla        foto M. Neklapilová

V předvánočním lese ... jsme trávili jedny z posledních chvil letošního pobytu ve škole. Zvířátkům jsme dali štědrou výslužku pod odborným dohledem pana Bochníčka. Jablíčka, mrkev, pečivo, oves, seno, žaludy a kaštany - samé pochoutky. A sobě několik doušků čerstvého vzduchu do plic a pěknou trochu zmrzlou procházku. Po návratu nastal čas vánočních aktivit a ve třídách se rozproudilo vánoční besídkování s vánočními zvyky, cukrovím a dárečky.

Představení "Páni kluci" ... bylo tím posledním z krásně stráveného předvánočního odpoledne naplněného vystoupeními žáků školy i ukázek zájmových kroužků, které mohli přítomní návštěvníci shlédnout v sobotu patnáctého prosince. A protože program byl dlouhý, v přestávkách mezi programovými čísly i po ukončení kultury bylo možno nakoupit jarmareční zboží nebo se  občerstvit v bufetu U Lopaty.

Pekelné seznamy ... jsou nejen mimořádně přesné, ale taky mimořádně nesmlouvavé, takže kdo si s PE...M zahrává, pohybuje se na velmi tenkém ledu. Naštěstí bývá anděl nedaleko a moudrý Mikuláš to obvykle nenechá dojít až TAM ... však víte kam ... No, rozhodně je co zlepšovat a napravovat, ale i jen pouhý příslib je určitě dobrý a druhá šance, ta se prostě dát musí.

Poprvé na bruslích tedy letos a se školou. Jinak už se leckdo sklouznout byl a mimo školní bruslení je to možné na náměšťském stadionu v rámci víkendových veřejných bruslení a úterních bruslení pro rodiče s dětmi. A je to paráda cítit, jak taje led pod noži bruslí... nebo taky pod zadkem v oteplovácích :-)

Strašit je baví ... a to zaručeně o hodně víc než matematika. V rámci helloweenského běsnění se zapojily všechny třídy, všichni žáci ... zkrátka všichni do téhleté duchařské divočiny. Někdo maskováním, někdo pečením dobrůtek, někdo výzdobou tříd a školy. Nic naplat, učit se ale musí i v běsných dobách, takže to mají zkrátka spočítané.

72 hodin ... pro lidi a přírodu... a pro přírodu, ale vlastně i pro lidi, aby tu přírodu měli hezkou a čistou, jsme přiložili ruce k dílu. Vzali jsem do nich hrábě a smetáky, motyčky a kbelíky a pytle na odpadky ... a šli tu naši přírodu kolem školy poškrábat na zádech a ušít jí nový šat - to ti větší, ti menší odlehčit s podpadkovými pytly

lesům za sokolovnou od tíhy odpadků, které sem odhodila jiná lidská ruka! A taky bylo potřeba prověřit ty super herní prvky v lese.

 

 

 

Na Lipce ... tam bylo lipově, přímo libově. Středisko ekologické výchovy Jezirko u Soběšic, malý kousek za Brnem, které je odloučeným pracovištěm brněnského centa Lipka nabízí velmi mnoho zábavy a poučení, ktéréžto jsme si plnými doušky užívali jednoho krásného podzimního dne.

Polárka ... Enšpígl! Polárku jsme si už oblíbili. Podzimní návštěva tohoto kulturního stánku je příjemným zpestřením všedních dní, duchovním obohacením a ... možností jeden den se vyhnout sezení v lavicích. Ikdyž tomu jsme se tak docela nevyhnuli. Jenom tahle sedítka byla pěkně měkoučká, naducaná a naše zadečky byly v naprostém pohodlí. A hlavně, na jevišti se odehrávalo něco velice zábavného. Tentokráte to bylo představení Enšpígl. A po něm ještě následovala malá divadelní dílna. Fajn den. Tak teď už jet domů a dát si sladkou polárku z ledničky. Ale jenom malý kousek, ať nás krček nebolí.        další obrázky

.Sazku olympijský víceboj ... jsme začali díky krásnému počasí na fotbalovém hřišti běžeckými disciplínami - pětistovkou, šedesátkou a T - během. Soutěžení to bylo urputné o vyběhnutí si co nejlepších časů. Souboj s vrstevníky a také sám sebou. Únava i bolest, radost i štěstí. Dokonalá kombinace pocitů malých sportovců, kteří na hřišti zanechali duši. Speciální poděkování patří Aleši Kolaříkovi a Honzovi z hřiště za pomoc s přípravou tras i měřením časů.

Slavnostní zahájení školního roku 2018/2019 ... proběhlo v dobrém rozmaru a za účasti téměř všech, kterým to povinnost ukládá. Výjimky se našli, čímž zdravíme hochy Doležalovy a Marušku Brůžovou na prodloužené prázdniny a hlavně Elenku Ondráčkovou s přáním brzkého uzdravení. Zdá se, že touha po škole nebyla, s výjimkou prvňáčků, příliš silná, to se hned pozná. Komu by se taky chtělo, když prázdniny byly tak krásné a tak krátké :-)  A tak i ten poslední den prázdninový byl tak trochu zábavný, leč pod vlivem příchodu školy. Ono se totiž ...  

... malovalo na chodník 

Déšť, ten nepřjící živel, nejen zvyklal mnohé v účasti, ale akci i předčasně ukončil. Nevadí, tohle si někdy zopakujeme. A děkujeme paní Polehlové a paní Žaludové, že tuhle akci zorganizovaly.

Připravujeme

  • Sběr léčivých bylin, pomerančové a citronové kůry - probíhá
  • Sběr elektrozařízení, baterií a tonerů - probíhá
  • Deštné 2020 - lyžařský pobyt - 1. - 5. ledna 2020

Novinky

Informace č. 20 - Byliny

29.04.2019 11:57
Informace č. 20 - Byliny.pdf (126,4 kB)
<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>

Ilustrátoři 

Když rak skutečně vypadá jako rak a obrázek se zdařil tak, že ke skutečné ilustraci jmá hodně blízko. Tyhle ilustrátorské pokusy si vyskoušeli ti nejstarší ke "Dni knihy" (H. Ch. Andersen - narozen 2. dubna 1805) 

Velikonoce ...

... jsou veselé svátky a tak se i v družině zvesela slavilo a tvořilo. 

Vypečení zajíci ... 

... se rozhopsali po celé třídě. Jenom se jim muselo trošičku pomoci. Jedná se totiž o velikonoční zajíčky nejen vypečené, ale hlavně upečené.

Roto je ... 

... stavebnice. Kdo zná Merkur, dovede si jistě představit tu tvůrčí náladu, při práci. Šroubky, matičky, destičky, povolit, utáhnou, přišroubovat a dílo je hotovo.

Koberečky 

Takové ty létající, to by byla fantazie. Ale i ty podzadkové, co nás pěkně odspod zahřejí jsou prima. Zvlášť, když si je jeden dokáže utkat sám.

Pizza den ...

... je takový, kdy se rozhodnete, že si zkrátka uděláte ke svačině to placaté těsto, kečupem popatlané, šunčičkou proskládané, kukuřičkou posypané, žampiony proložené, sýrem zasypané, kořením provoněné, v peci upečené a s mlsným jazýčkem a mléčnými zoubky pochroustané ...

Rybáři a Mičurini 

Zatímco ti jedni, pod vlivem Metlíkovských vzpomínek, malují ilustrace z rybího světa, ti druzí botanicky zkoumají klíčivost semen.

Elenka má knír!

Co naplat, do rána jí vyrostl, zatímco jiným narostla ouška nebo zase vypadaly zuby. To je tada oddíl ...

Splétané stromy

Zatímco v tropických lesích se liány proplétají tak nějak samy, my tomu všemu musíme, pro dosažení pěkného díla, značně pomoci. Ale výsledek stojí za to.

Vstávej semínko holala ...

... bude z tebe ... (znáte to). Přírodověda nění jen o teorii, ale i praxi. Takže praxujeme.

Zdravé zoubky

My ty naše mlíčňáčky hezky vyčistíme, aby ještě něco odkousaly. Máme na to nové kartáčky a pastičku z projektu "Zdravé zuby".

Čajovna

Cenu za největší léčivou krásku si z naší čajovny odnesla levandule, za nejvoňavější taktéž levandule a za nejchutnější překvapivě také levandule. Ve všech kategoriích levanduli dýchal na záda černý bez :)

Výstava paličkování

Tahleta děvčata jsou tak trochu na "paličky" ... a dokážou s nimi neuvěřitelné divy. Trpělivě sedávají každý pátek pod vedením paní Radové v učebně a paličky se jim v rukou jen míhají. Díla, která vznikají byla hodna veřejné prezentace na výstavě v Zastávce a děvčata se na ně jela pod vedením své lektorky podívat.  

Předmasopust

Blíží se období masopustních maškar a tak malá příprava malých je nabíledni ...

Prstopletení

Mohlo by se zdát, že je to léčebná terapie v ústavu docela jiného typu, nežli je ten školní, ale holky (i kluky) třeťáky to baví a pletou rekordní šňůry.

Exoti ...

... cké ovoce v bedýnkách k nám doputovalo od firmy Bovys, která nám zajišťuje produkty v rámci programu "Ovoce do škol". Trochu sladkého, trochu hořkého a trochu kyselého na ochutnání.