Les v zimě = zima v lese ... a my v zimě v lese ...

... obohaceni spoustou zajímavých poznatků o lese, zvířatech a jejich životě, v podání pana Bochníčka a paní Svobodové. Trocha poznávacích úkolů, trocha zábavy na zamrzlé kaluži, počasí skvělé, procházka dostatečná ... velká spokojenost okořeněná (oslazená) odměnou za dobrý přístup všech účastníků.

 

Reportáž psaná na svahu ...

fotogalerie:    Hortová J.    Neklapilová M.    Polehla J.

... a to teda táákhle prudkým. No , co se dá dělat? Zima nás letos vypekla a tak jsme za sněhem od naší chatičky Start v Děštném museli dojíždět skibusem na velkou sjezdovku Martu. A to i s paní Neklapilovou (Martou) :-) . Marta si zkrátka zalyžovala na Martě. A my s ní. Byl to pro některé, zvláště ty začínající, obdivuhodný výkon a odvaha spustit se první den z příkrého svahu, když kolem sviští svišti a lyžaři, co už to umí. Ale jen dočasu, za dva dny už umění všech nás rapotických+ bylo na tak dobré úrovni, že jízda z kopce se stala potěšením. Strava prostá, ale chutná a spánek v teple. Co víc si přát?! 

 

Předvánoční vánočku ...

... upletenou z copánků několikera divadel, divadýlek a žákovských vystoupení nabídli žáci naší školy k ochutnání všem přítomným - rodičům, prarodičům i ostatním přítomným divákům v sobotu 14. prosince v tělocvičně školy. Nacvičená představení sklidila aplaus, čaj i svařené víno provoněly prostory školy, jarmark nabídl mnoho hezkého vánočního k zakoupení a malá exkurze po škole byla také příjemným zpestření toho pozdního odpoledne.

 

Do pekla vede skluzavka ... je to rychlejší a spolehlivější. A to už prý budují dokonce rychlovýtah. To šeptá Davidovi čert do ouška. A taky přidává něco o tom, že už se brzy dočká, jestli budou ti třeťáci zlobit. Vezme je tam prý všechny. I tu Petru. A prvňáci pojedou napřed. Ti dřív proto, že tu skluzavku neucpou. Tak šťastnou cestu. Nebo snad dostanou ještě šanci? Tak slibte, že už budete hodní ...

Polárkový Vinnetou ... přicválal na svém Ilči, jenomže v trochu jiném, nemájovském, podání hereckého souboru divadla Polárka. O dobrodružné, ale hlavně legrační chvilky neby při představení nouze a tak se všichni dost dobře bavili. A zábava pokračovala i po představení. To když herci divadla uspořádali pro děti hereckou dílnu. Hrálo se s vlastním tělem, s emocemi ... tak trochu divadelní školička.

Spalo se ve škole, ale před tím ...

než jsme ulehli do spacáků a usnuli spánkem spravedlivým , proběhly.

 

 

 

... tvořivé dílny a ...

tak jsme si docela pěkně zatvořili. V dílnách keramiky a enkaustiky vznikla nádherná díla a uspokojeni touto prací jsme se odpoledne vydali ku... 

 

 

 ... sázení stromků v lese ... protože ten malý brouček napáchal v lese velké škody, takže je lesu třeba trochu pomoci. Doubků a modřínů jsme tedy vysázeli velké množství a při té práci už jsme pomýšleli na  

 

 

 

... večerní párty!

A ta byla opravdu super. Užili jsme si tance a soutěží a do těch spacáků se lezlo až o půlnoci.  

 

 

 

První bruslák ... pro některé letos a pro některé dokonce v životě. Ale všechno je jednou poporvé. Pěkné svezení, kopec, teda spíš závěj srandy, mokré rukavice, oteplováky i punčocháče a natlučené zadeč.. (však víte). Ale skvělý pocit. :-) 

Gravitace ... to je vám náramný fyzikální zákon. Například přitahuje naše zadky k dlažbě chodníku před brněnským planetáriem. A pročby ne? Venku je ještě krásně a čekání na objednaný program "Tajemství gravitace" si tak můžeme v pohodě ukrátit a přitom si trochu povídat. Až to začne, ten program, dozvíme se v něm spoustu nového dalšího o gravitaci = přitažlivosti zemské a to hodně hustým způsobem (poutavou formou). Bude to 3D film. Paráda!

.72 hodin pro lidi a přírodu ... vyšlo to dobře. Počasí se umoudřilo a my mohli chutě popadnout hrábě, motyčky, škrabky, lopaty a smetáky a pod lehce šimrajícími paprsky podzimního sluníčka opečovat tu naši malou hezkou školičku rapotickou. Někdo vyložený pracant, někdo se chvíli hledal a nakonec i našel a někdo zjišťoval, kterým koncem smeták mete.  Zábava byla, pohyb na čerstvém vzduchu spojený s usilovnou prací utužuje tělo i ducha a hlavně ... neučilo se ... tak to je přece super. Kolečka kmitala, spoustu se jich navozilo na hromádku ... vlastně pořádnou hromadu. A aby taky ne, když na ni odřezané a odstříhané větve přidávala také paní Hortová, které děkujeme. 

Sazka olympijské víceběhání Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. A tak začal Aleš K. přípravu na běhání řádnou rozcvičkou a protažením. Tím běháním se myslí běh na 500 metrů, krátký běh šedesátimetrový a T - běh, vše na čas a bodovaně v rámci absolvování disciplín Sazka olympijského víceboje. Počásí přálo, nálady byla dobrá a tak byl druhý školní týden příjemně završen. Děkujeme za pomoc dobrovlníkům z řad rodičů a přátel školy.

... a tak jsme začali ... s tím rokem školním. Všichni se zjevně již nemohli dočkat a plni nových sil a odhodlání vkročili před osmou hodinou ranní do třídy (samosebou až na Marušku B., která si tradičně prázdniny protáhla), aby vyslechli hymnu, projevy, minikoncert starších žáků a hlevně uvítali naše nejmladší spolužáky, žáky prvního ročníku. Z důvodu GDPR jsou jejich jména řazena abecedně a fotografie v nahodilém pořadí. (Někdy je ta nahodilost neuvěřitelně nenahodilá :-))

Vítáme tě do řad školáků Julie Bínová, Elizabeth Černá, Petře Gavroni, Veroniko Hanušová, Nelo Ješinová, Lukáši Krejčí a Sabino Toczková. Ať se Vám ve škole daří a hlavně líbí.

.... a ještě před tím ... přestože se sluníčko schovalo za mrak a ten si vyždímal mokrý kapesník, dostavilo se několik dětí, aby kresbičkou přivítalo začátek školy a prvňáčky.

 

Připravujeme

  • Sběr léčivých bylin, pomerančové a citronové kůry - probíhá
  • Sběr elektrozařízení, baterií a tonerů - probíhá
  • Kytara a loutna - výchovný koncert - 27. února
  • Plavecký výcvik - Nová Ves - únor - 28., březen - 6., 20., 27., duben - 3., 17., 24., květen - 15., 22.
  • Zápis do prvního ročníku - 4. dubna 
  • Končím první stupeň, už si poradím a budu pomáhat - preventivní program Policie ČR (4. a 5. ročník) - 8. dubna
  • Dopravní výchova - dopravní hřiště Náměšť nad Oslavou - 7. a 14. 5. (4. a 5. ročník)
  • Dolna - 19. června
  • Jedov 2020 - 23. - 26. června 

Novinky

Informace č. 17 - Plaváčci

09.02.2020 19:07
Informace č. 17 - Plaváčci.pdf (205,7 kB)
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Ilustrátoři

Není to snadné věrně ztvárnit podle předlohy ilustrace slavných autorů. Osobitý výsledek však také není vůbec špatný. 

 

Šikulkové v Odpoledňáčku ...

... tvoří a tvoří. Od podzimu do zimy, od zimy do jara ... Krásné výrobky, posuďtě sami. 

 

Jen tak na bobech ...

... jít se sklouznout nikdy neškodí. Zvlášť, jdyž je ta zima letos na sníh tak skoupá.

 

Palčáky je dobré mít ...

... a to, ikdyž zima nestojí za moc. Tak alespoň ty malované, vystříhané.

 

Loutkáři ...

... dokážou vytvořit loutky doslova jako živé. A ze všeho. Jde to i z papíru a je to docela jednoduché. Zkuste to taky.

 

Lego Robotics

Když postavíž robota a ještě ho můžeš ovládat pomocí tabletu, to se pak přímo nabízí dát si závod. A takový pro čtvrťáky uspořádala agentura Veselé kostky.

 

Sázení brambor a výcvik psů aneb rozloučení s babím létem ...

hrou v lese i na cvičišti, pečením brambor a jedlých kaštanů.

 

Druhy vět ...

... dobrány. Aby se nám z hlavy nevypařily, je třeba to zaznamenat a mít na očích. O to jsme se postarali a páteční pohodičku při tom měli.
 

Prvouka všemi smysly ...

... aby prsty, nos i jazýček nebyly ošizeny. A přitom se o ovoci a zelenině něco přiučíme v rámci učení prvoučného. 
 

Čte se i v lese ...

... a když je tak krásně a les láká, po čtení trochu dovádění.

 

Ilustrátoři 

Když rak skutečně vypadá jako rak a obrázek se zdařil tak, že ke skutečné ilustraci jmá hodně blízko. Tyhle ilustrátorské pokusy si vyskoušeli ti nejstarší ke "Dni knihy" (H. Ch. Andersen - narozen 2. dubna 1805) 

 

Velikonoce ...

... jsou veselé svátky a tak se i v družině zvesela slavilo a tvořilo.